Proces pocinčavanja ograda ili bilo kojih drugih proizvoda vrši se radi zaštite od korozije. Ovo je najsigurnija zaštita čelika i lima od korozije. Postoje dvije vrste cinčanja:

 

     - vruće cinčanje i

     - hladno cinčanje.Klikni za vecu sliku ...

 

Vruće cinčanje:

 

            Vruće cinčanje predstavlja cjelovitu višegodišnju zaštitu čelika od korozije. Ako se vruće cinčanje kombinuje sa bojenjem onda ta zaštita može da traje i više od 30 godinau mediteranskoj klimi i više od 70 godina u blažoj klimi od mediteranske.  Dokazano je da je vruće cinčanje najefikasnija metoda u zaštiti čelika, ali ekološki i najprihvatljivija što je veoma bitno. Zato što je najefikasnija, ova metoda se i najviše koristi kod zaštite čelika.

 

            Vruće cinčanje se primjenjuje kod mnogih proizvoda. Koristi se za: armaturu za beton, opremu za ceste, bandere, stubove koji služe kao rasvjeta, pomorsku opremu, željeznice i mnoge druge stvari. Vruće cinčanje se vrši pomoću posebnih kada. Prije početka cinčanja preporučuje se da se odradi pješčarenje da bi se postigla jednaka hrapavost elementa koje želite zaštititi cinčanjem.

 Klikni za vecu sliku ...

            Ne možemo sve elemente pocinčati sa vrućim cinčanjem zbog toga što se ovakvo cinčanje vrši u posebnim kadama. Postupak obavljanja vrućeg cinčanja svodi se na uranjanje elementa u kadu, u kojoj se nalazi određena smjesa, i vađenja pocinčanog elementa iz nje. Tako da je elemenat ograničen veličinom kade. Mogu se vruće pocinčati i neki veći elementi koji mogu da se rastavljaju, te kad se rastave mogu se uranjati u kade.

 

Hladno cinčanje:

 

            Hladno cinčanje se takođe dosta koristi i značajno štiti od korozije (rđe), ali je vruće cinčanje dosta bolje od hladnog. Vruće cinčanje je kvaltetnije i dosta duže traje. Jedna velika prednost hladnog cinčanja je u tome što se mogu hladno pocinčati svi elementi bez obzira na veličinu ili na to da li se mogu ili ne mogu rastavljati.

 

            Postupak ovakvog pocinčavanja sličan je lakiranju i može se izvršiti na licu mjesta. Elemente nije nužno dovesti u halu u kojoj se obično vrši cinčanje. Kao i kod vrućeg cinčanja prije hladnog cinčanja trebalo bi se obaviti pješčarenje elemenata zbog postizanja ujednačene hrapavosti. Hladno cinčanje je dosta jeftinije od vrućeg cinčanja, ali je vruće cinčanje ekonomičnije jer može trajati u odrađenim uslovima preko 80 godina.

 

Prednosti cinčanja:

 

     - dugotrajno je i isplatljivo,

     - može da traje preko 30 godina u mediteranskoj klimi,

     - u blažim klimama može trajati preko 75 godina,

     - nema sušenja poslije pocinčavanja,

     - nema troškova održavanja,

     - izuzetno je kvalitetno i dugotrajno,

     - hladno pocinčavanje se vrši na licu mjesta,

     - vruće pocinčavanje je skuplje od hladnog ali je isplatljivije,

     - brz postupak pocinčavanja (1 dan),

     - u kombinaciji sa bojom može trajati dosta duže,

     - jednostavan postupak pocinčavanja,

     - kvalitet se lako može provjeriti pomoću ujednačenosti sloja cinka na predmetu koji ste pocinčali,...